Dom, Święta okolicznościowe

Jak udekorować stół karnawałowy? Propozycja srebrno, fioletowo, czarna.

Dla każdego z nas czas karnawału znaczy coś innego. Część z nas, w tym ja wolimy zrobić spokojniejszą imprezę w domu, inni natomiast chętnie uczestniczą w wystawnych balach lub przebieranych imprezach. Warto jednak zawsze wziąć pod uwagę zrobienie kolacji lub innego towarzyskiego spotkania w domu,  gronie najbliższych osób.

Przyjmowanie gości należy do sytuacji, że chcemy zaprezentować się z najlepszej strony. Sprzątamy mieszkanie,  przygotowujemy przekąski, wybieramy i dekorujemy odpowiednie miejsce do spędzenia wspólnego czasu. Dziś podpowiemy jak kreatywnie, prosto i elegancko ozdobić karnawałowy stół.

Dla osób, które jeszcze nie schowały swojego świątecznego drzewka to idealny moment, by rozpocząć zakończenie Bożonarodzeniowego klimatu w swoim domu, ale poczekajcie, nie wynoście wszystkiego na strych lub w najgłębszy kąt piwnicy.  Bombki, świecie, wstążki mogą się Wam jeszcze przydać.

Propozycja moja i Magdy prezentuje się elegancko i nowocześnie (jedynym oldschoolowym elementem jest stojak na nuty). Przeważa monochromatyczna kolorystyka z fioletowym akcentem. Chcemy, by ta dekoracja była dla Was jedynie inspiracją i byście same za pomocą tego, co macie dostępne pod ręką mogły stworzyć coś niesamowitego, co pochwalą Wasi goście.

Lista przedmiotów, których użyłyśmy:

 • Biały obrus – pamiętajcie, by zwis obrusu miał około 30 cm. To idealna długość, by wyglądać estetycznie, a przy tym nie wzbudzać dyskomfortu siedzących przy stole.
 • Czarny bieżnik – jako podkład pod tiulowy, kolorowy, półprzeźroczysty bieżnik.
 • Fioletowy tiul – ozdobna na środek stołu, dla kontrastu.
 • Różnego rodzaju bombki – jak widzicie na zdjęciu, najlepiej by były zarówno matowe jak i świecące. U nas w trzech kolorach, czyli fiolet, srebro i czerń. Różnica w wielkości też jest dość istotna, by odpowiednio dopasować je do naczyń.
 • Zastawa – postawiłyśmy na ładną białą zastawę z lekkimi metalicznymi zdobieniami. Do tego proste, bez zdobień srebrzyste sztućce. W tym przypadku ładnie sprawdzi się również czarny, prosty komplet naczyń.
 • Kryształy – w skład wchodzi: patera na ciasta, kieliszki do wina, karafka. To, jakie szkło gości u Was na stole zależy przede wszystkim od tego, jaki trunek zamierzacie serwować podczas danego wieczoru.
 • Pucharki do lodów z płaskim dnem
 • Świece – nasze przypominają srebrne bombki, ale to sprawa indywidualna, ważne by ich faktura, wielkość, barwa nie zakłócały kolorystyki. My użyłyśmy 4 sztuki.
 • Większych rozmiarów kul z wikliny – można kupić już w srebrnym kolorze lub samodzielnie je pomalować.
 • Czarny, prosty serwetnik
 • Srebrna, niewielkich rozmiarów taca
 • Srebrne, metalowe kokardki
 • Lampki choinkowe lub oświetlenie LED na baterie

 

 

 

Dodatkowo:

 • Stojak na nuty
 • Girlanda z jemioły ze srebrnym akcentem zrobionym sprejem
 • Sznur fioletowych korali

Jak wykonać dekorację?

 1. Nakryj stół obrusem.
 2. Na środku (dłuższe ramię stołu) rozłóż bieżnik.
 3. Dopasuj lampki tak by biegły przez całą długość stołu. Nie muszą być symetrycznie rozmieszczone. Zależy to od Twojej koncepcji. Jeśli używasz lampek typu LED na baterię, możesz przykleić taśmą pod stołem plastikowe opakowanie z zasilaniem. Jeśli nie jest to możliwe, umiejsców włącznik tak, by przykryć go dekoracją, czyli np. w tym wypadku pod pucharkiem do lodów, a na nim poukładasz bombki.
 4. Następnie na czarnym bieżniku nim odmierz odpowiednią ilość tiulu i przytnij go tak, by był tej samej długości co ciemniejszy materiał.
 5. Postaw kryształową paterę na środku stołu, pamiętaj, by nie stawiać jej bezpośrednio między siedzącymi. Dekoracje między osobami nie powinny utrudniać nawiązywania kontaktu wzrokowego. Dlatego przygotowując jakąkolwiek wyższą aranżację, zawsze lepiej siąść i sprawdzić, czy aby na pewno nie będzie ona powodować dyskomfortu pomiędzy gośćmi. Na środku patery umieszczamy większą, srebrną wiklinową kulę, a następnie dopasowujemy bombki.
 6. Do pucharków na lody włóż bombki w taki sposób, by zapełnić w nich jak najwięcej miejsca. Jeśli masz zwężające się do dołu pucharki jak my, dbaj o dopasowanie rozmiaru kulek do szerokości naczynia. Pamiętaj też o tym, by nie były to tylko jednokolorowe bombki, tylko postaraj się o pomieszanie kolorów. Przy odwracaniu ich, tak by stały „do góry nogami” możesz pomóc sobie deską lub kawałkiem kartonu. Za jego pomocą przytrzymaj kulki w środku, a następnie odwróć i postaw na stole, a następnie delikatnie wysuń swoją „pomoc”. Tak w prosty sposób masz ciekawe świeczniki.
 7. Na płaskich dnach możesz postawić świece.
 8. Rozłóż zastawę.
 9. Pomiędzy talerzami i sztućcami na bieżniku połóż kilka bombek oraz srebrnych kokard, by stół nie wyglądał pusto.
 10. Srebrną tacę umiejsców w takim miejscu, by nie przeszkadzała gościom w jedzeniu. Postaw na niej dwie świece i bombki. By całość była stabilna, świece przymocuj na wosku, a bombki przyklej klejem na gorąco.
 11. W ustronnym miejscu, do którego mają dostęp wszyscy goście postaw serwetnik. Obok można opcjonalnie dodać też przyprawnik lub koszyk na pieczywo.
 12. Teraz czas, by spędzić miły czas z przyjaciółmi lub rodziną.

Pamiętajcie, że liczy się Wasza kreatywność i dopasowanie do potrzeb oraz gości. Jeśli spodziewacie się osób dorosłych i będziecie raczyć się wytwornym lub mniej trunkiem przygotujcie odpowiednie kieliszki, naczynie na alkohol, cooler (przy tym ostatnim nie zapomnijcie o talerzu z serwetą, by obrus nie zmókł). W następnym poście podsuniemy Wam kilka pomysłów na karnawałowe drinki. Zapunktujecie w oczach znajomych. Jeżeli natomiast w gronie będzie dziecko, dopasujcie dekoracje tak, żeby na stole nie gościły świece lub by były one poza zasięgiem małych rączek. Dodatkowo musimy wtedy dokładniej przeanalizować, czy aby na pewno nie ma małych elementów lub ostrych przedmiotów, a tym bardziej trujących kwiatów.

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogłyśmy i podsunęłyśmy pomysł na dekorację stołu. Czasem warto ot tak po prostu przygotować bardziej wystawną kolację. Domownicy z pewnością to docenią, a my spędzimy przemiły czas w rodzinnym gronie. Nic tak nie zbliża, jak wspólne posiłki i celebrowanie małych rzeczy. Dekoracja pomoże w wytworzeniu odświętnej atmosfery.

Social Media:

6 thoughts on “Jak udekorować stół karnawałowy? Propozycja srebrno, fioletowo, czarna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *