Ostatnio pracując po wiele godzin dziennie (tak, przepracowanych mam ponad 200 godzin w tym miesiącu) jako kelnerka zaczynam poważnie martwić się o stan swoich nóg. Moje dolne partie ciała nie dość, że są zmęczone to jeszcze zaczynam zauważać pojawiające się na nich pajączki. Jako, że wszyscy moi krewni mają problem z żylakami zaczyna mnie to poważnie niepokoić.

Wiem, że żylaki mogą występować w formie jedynie przeszkadzającej naszemu estetycznemu pojmowaniu świata, ale mogą również stanowić poważny problem natury zdrowotnej (niewydolność żylna), które będą uciążliwym problemem, który może spowodować różne zakłócenia w naszym codziennym życiu. Znając moje szczęście pewnie dostane w pakiecie jakieś wymyślne wzory na moich nogach oraz dolegliwości płynące z racji posiadania niewydolności żylnej.
Jak zapewne się domyślacie u mnie główną przyczyną dlaczego w przyszłości powstaną jest długotrwała praca w pozycji stojącej, ale to nie jedyna możliwa przyczyna powstawania żylaków. Może być nią między innymi ciężka praca fizyczna, przewlekłe zaparcia, choroby żył (np. wyżej już wspomnianej niewydolności żylnej).

Żylakom zwykle towarzyszą skurcze mięśni nóg (ok, odstawię trochę kawę, bo i tak miewam je już dziś z powodu nieustannego, sukcesywnego wypłukiwania magnezu z mojego organizmu za pomocą aromatycznej kawy latte z cynamonem), bóle nóg, przebarwienia, ograniczenia w ruchomości stawów i oczywiście pojawianie się obrzęków. Nie możemy się jednak sugerować jedynie ich widocznością. Jeżeli czujemy, że coś z naszymi nogami jest nie tak np. są wciąż obolałe, mamy nocne skurcze bądź też nawet zespół niespokojnych nóg to powinniśmy to iść sprawdzić do lekarza. Pamiętajcie, że lepiej zapobiegać niż leczyć i zawsze profilaktyka ponad wszystko.

Dobrze, wiemy już jak powstają, jakie są ich ob jawy teraz pojawi się bardzo ważne pytanie: „Jak więc pozbyć się tego paskudztwa?” Jest wiele metod leczenia żylaków, ale która może przynieść najlepsze rezultaty? Która z nich jest najmniej bolesna i też najmniej inwazyjna? Przecież o to chodzi, by zabiegi szczególnie te estetyczne nie zagrażały naszemu życiu bądź zdrowiu, a nikt z nas nie lubi jak coś go boli, więc kliniki przy użyciu nowatorskich metod starają się ograniczyć bolesność i inwazyjność do koniecznego minimum. Jedną z metod leczenia jest leczenie żylaków przy użyciu pary wodnej, o której nie miałam bladego pojęcia. Ciekawym faktem jest to, że podczas jednego zabiegu wszystkie nasze żylaki ulegają zamknięciu. Podczas trwania zabiegu do żył podawana jest para wodna. Istnieje również skleroterapia, która polega na wstrzykiwaniu substancji chemicznych w celu wywołania miejscowego zapalenia co w następstwie prowadzi do zaniku żylaka. Tutaj niestety musimy uważać, by nie być uczulonym na daną substancję chemiczną, ponieważ to może spowodować groźną reakcję alergiczną. Porównując te dwie metody jeśli już bym musiała to zdecydowanie wybrałabym pierwszą, ponieważ moim zdaniem na ten moment jest to najbardziej bezpieczna opcja. Niestety i tak w chwili obecnej najskuteczniejszą, ale też najbardziej inwazyjną i niebezpieczną jest usuwanie operacyjne żylaków, a to niestety nieraz niesie za sobą ogromne ryzyko.

Drogie Panie dlatego warto szybko i też dosyć wcześnie reagować na pojawiające się zmiany i stosować mniej inwazyjne środki leczenia, bo niestety może być już za późno, a jedynym naszym wyjściem będzie ryzykowny zabieg. Żadna z nas nie lubi przecież oglądać pajączków, żylaków czy też innych nieestetycznych zmian na swoich nogach. Obserwujcie bacznie swoje piękne nóżki i nie bójcie się ich pokazywać 🙂 Może nie teraz zimową porą, ale jak tylko zrobi się cieplej to czemu nie… Niech nasze miłe, gładkie nogi cieszą wzrok naszych partnerów, przyszłych partnerów lub po prostu przechodniów. Wy wiecie o co mi chodzi, prawda?

zdj. pinterest
Social Media:

10 thoughts on “Problem: Żylaki – przyczyny, skutki i leczenie.”

  1. Wiem o czym mówisz… W te wakacje zauważyłam na nogach dwóch, bardziej na lewej,a dokładnie na piszczelach trzy równoległe grube, wystające żyły. Mam 21 lat i u mnie od strony mamy też żylaki są genetyczne… A wcześniej 4 miesiące pracowałam jako kelnerka i stałam po 13h nieraz… Przyspieszyłam sobie wszystko również przez branie 2 lata tabletki antykoncepcyjne… Straszne to jest i przerażające.. Lekarka rodzinna dała mi skierowanie do chirurga w związku z leczeniem w kierunku niewydolności żył.. 21 lat 🙁 ale co zrobić.

  2. Moi rodzice nie mieli, ale w rodzinie mojego taty była taka przypadłość, czy jest możliwe, że mogę mieć z tym problem?

  3. Ja także mam…powstały po zmianie pracy ze stojącej na siedzącą. Lekarz twierdzi, że nie są to żylaki tylko ,, uwypuklenie żył,, Mimo, że czasem ból jest nie do zniesienia, to daję sobie z tym radę. Odstawiłam auto, zaczęłam więcej chodzić. Nawet pomogło. Co najgorsze jeden zrobił mi się na kolanie i ,,nici,, z klękania w kościele 😀 😉 😉

  4. Moim zdaniem jednym z najlepszych sposobów na leczenie żylaków jest hirudoterapia czyli wykorzystywanie pijawek do usunięcia chorej krwi. Uczęszczam na tą terapię od kilku tygodni i jestem bardzo zadowolona. Moje nogi nie są tak zmęczone i mogłam wrócić do mojego ulubionego sportu czyli jazdy na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *