Opis książki od wydawnictwa:

Żona Słowika opowiada Piotrowi Pytlakowskiemu o gangsterach, miłości i zdradzie
Tajemnicza i ekscytująca Monika Banasiak, czyli Słowikowa. Oskarżono ją o kierowanie gangiem. Po wyjściu z aresztu zdecydowała się przerwać milczenie i opowiedzieć Piotrowi Pytlakowskiemu o swoim niezwykłym życiu.

Była żoną słynnego gangstera Słowika. Mówiono, że to związek aż po grób. Słowik budził wśród innych gangsterów strach, Monika – szacunek i podziw. Piękna dziewczyna z dobrego domu, studentka medycyny, weszła do egzotycznego dla niej świata narkotyków i zbrodni i wspięła się na sam szczyt.

Kochała i była wierna, nawet kiedy Słowik trafił na wiele lat za kraty. Ale w końcu spotkała innego, dla którego straciła głowę. Słowik mógłby wybaczyć jej wszystko, ale nie zdradę. Związek najsłynniejszej pary polskiej mafii się rozpadł.

Monika Banasiak fascynująco opowiada o swoim życiu w mafii, o złych mężczyznach, którzy ją otaczali, o ich żonach i kochankach, o miłości i zbrodni. To pierwsza tak szczera relacja najważniejszej kobiety w gangu pruszkowskim. Nie ma dla niej tematów tabu. Ujawnia wszystko aż do bólu.

Kilka słów o autorze:


Piotr Pytlakowski to dziennikarz, scenarzysta, autor i współautor książek Republika MSW, Czekając na kata, Alfabet mafii, Śmierć za 300 tys., Agent Tomasz i inni, Wszystkie ręce umyte, Biuro tajnych spraw, Nowy alfabet mafii, Wojny kobiet, Szkoła szpiegów, Mój agent Masa oraz Królowa mafii. Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkanaście reportaży telewizyjnych. Współautor scenariusza serialu Odwróceni i cyklu telewizyjnego Alfabet mafii. Jako reporter pracował m.in. w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Spotkaniach”, „Gazecie Wyborczej” i „Życiu Warszawy”. Od 1997 r. jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”. Nagrodzony m.in. „Polskim Pulitzerem” w kategorii „dziennikarstwo śledcze” i nagrodą Adwokatury Polskiej „Złota Waga”.

Informacje szczegółowe:

Seria: X-Varia
Oprawa: broszura klejona ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7818-882-7
Wydanie: 2 (2016)
Data premiery tego wydania: 2016-05-17
Liczba stron: 264
Format: 132×202

Moja opinia:

„Stąpając po cienkiej linii”

Polska mafia to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji, a niektóre rzeczy na tym świecie nie są tylko biało-czarne i to musimy wziąć pod uwagę sięgając po tą spowiedź jednej z ważniejszych kobiet z życia pruszkowskiej mafii.

Zaczynając lekturę tej książki nie ukrywam spodziewałam się wielu pikantnych szczegółów z życia żony ważniejszego mafiosa – Słowika . Nie dajcie oszukać się opisowi, a szczególnie stwierdzeniu, że „Nie ma dla niej tematów tabu.” Owszem, są, a w szczególności tematy, które mogłyby przysporzyć problemów prawnych członkom grupy przestępczej, w której kręgu się obracała pani Monika. Myślę, że ta jej relacja z życia i fakty tu przedstawione dają nam klarowny obraz funkcjonowania kobiety, która postanowiła swe życie spędzić u boku przestępcy.

Relacja przedstawia zarówno zalety jak i wady uczestnictwa w relacjach mafijnych. Z jednej strony silne więzi jakie łączą wszystkich uczestników niczym rodzinę, wspólne świętowania ważniejszych wydarzeń z życia jej członków, wyjazdy na wakacje. Z drugiej strony widać jak łatwo o stratę któregoś z bliskich, bo został np. zastrzelony. Jak ciężko czasem pogodzić się z jego odejściem i jak niesprawiedliwe podały często wyroki. Pani Monika przedstawia jak kiedyś, a jak obecnie rozgrywane są porachunki mafijne. Co zmieniło się od czasu wprowadzenia statusu tzw. „świadka koronnego”.

Spora część książki jest poświęcona małżeństwom oraz relacjom damsko-męskim w tym małym, zamkniętym świecie. Ukazuje ona dwa oblicza mężczyzn. Z jednej strony są oni brutalnymi bandziorami, a z drugiej widzimy ich jako kochających mężów i ojców, dla których rodzina to jedna z cenniejszych wartości. Oczywiście znajdziemy też damskich bokserów, mężczyzn posiadających wiele kochanek, lubujących się w hazardzie, ale głównie są to ludzie poniekąd prowadzący podwójny styl życia. Większość mężów nie porusza tematu pracy z żonami, a one nie chcąc wiedzieć skąd biorą się pieniądze na życie, a przede wszystkim starając się nie rozgniewać swoich partnerów po prostu nie zadają pytań.

Z pewnością otwierając tą powieść napotykamy na świat pełen sprzeczności. Sami musimy dokonać wyboru między tym co dobre, co jesteśmy jeszcze w stanie zaakceptować w swoim kodeksie moralności, a co kompletnie wykracza poza niego. Patrząc na to wszystko oczyma Słowikowej możemy starać się ją zrozumieć. Pozostaje nam zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie: „Co ty byś zrobiła na jej miejscu?”. Jeżeli choć chwilę się nad tym zastanawiacie zapraszam na jej relację z celi więziennej, a wtedy już będziecie znać odpowiedź. Pamiętajcie, że każdy z nas odpowiada za swoje życie, dokonuje własnych wyborów, z którymi zwykle zostajemy sami, gdy nadchodzi godzina próby.

Polecam tą książkę może nie tyle co fascynatom kryminałów, a adoratorom dobrej biografii, bo moim zdaniem książkę tą powinniśmy traktować jak spowiedź, a dzięki tej relacji z życia jesteśmy w stanie dokładnie zobrazować całe dotychczasowe życie pani Moniki.

Bonus z Instagrama:

Czy sądzicie, że taka lektura przypadłaby Wam do gustu?
Social Media:

7 thoughts on “Kącik czytelniczy: Piotr Pytlakowski „Królowa Mafii”.”

  1. Widziałam z tą Panią wywiad w telewizji i już wtedy wzbudziła moje zainteresowanie. Bardzo ciekawi mnie życie w związku z gangsterem, jak takie kobiety mogą funkcjonować, nie bać się o swoje życie i życie bliskich. Lektura do przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *