Opis książki od wydawnictwa:

Żona Słowika opowiada Piotrowi Pytlakowskiemu o gangsterach, miłości i zdradzie
Tajemnicza i ekscytująca Monika Banasiak, czyli Słowikowa. Oskarżono ją o kierowanie gangiem. Po wyjściu z aresztu zdecydowała się przerwać milczenie i opowiedzieć Piotrowi Pytlakowskiemu o swoim niezwykłym życiu.

Była żoną słynnego gangstera Słowika. Mówiono, że to związek aż po grób. Słowik budził wśród innych gangsterów strach, Monika – szacunek i podziw. Piękna dziewczyna z dobrego domu, studentka medycyny, weszła do egzotycznego dla niej świata narkotyków i zbrodni i wspięła się na sam szczyt.

Kochała i była wierna, nawet kiedy Słowik trafił na wiele lat za kraty. Ale w końcu spotkała innego, dla którego straciła głowę. Słowik mógłby wybaczyć jej wszystko, ale nie zdradę. Związek najsłynniejszej pary polskiej mafii się rozpadł.

Monika Banasiak fascynująco opowiada o swoim życiu w mafii, o złych mężczyznach, którzy ją otaczali, o ich żonach i kochankach, o miłości i zbrodni. To pierwsza tak szczera relacja najważniejszej kobiety w gangu pruszkowskim. Nie ma dla niej tematów tabu. Ujawnia wszystko aż do bólu.

Kilka słów o autorze:


Piotr Pytlakowski to dziennikarz, scenarzysta, autor i współautor książek Republika MSW, Czekając na kata, Alfabet mafii, Śmierć za 300 tys., Agent Tomasz i inni, Wszystkie ręce umyte, Biuro tajnych spraw, Nowy alfabet mafii, Wojny kobiet, Szkoła szpiegów, Mój agent Masa oraz Królowa mafii. Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkanaście reportaży telewizyjnych. Współautor scenariusza serialu Odwróceni i cyklu telewizyjnego Alfabet mafii. Jako reporter pracował m.in. w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Spotkaniach”, „Gazecie Wyborczej” i „Życiu Warszawy”. Od 1997 r. jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”. Nagrodzony m.in. „Polskim Pulitzerem” w kategorii „dziennikarstwo śledcze” i nagrodą Adwokatury Polskiej „Złota Waga”.

Informacje szczegółowe:

Seria: X-Varia
Oprawa: broszura klejona ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7818-882-7
Wydanie: 2 (2016)
Data premiery tego wydania: 2016-05-17
Liczba stron: 264
Format: 132×202

Moja opinia:

„Stąpając po cienkiej linii”

Polska mafia to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji, a niektóre rzeczy na tym świecie nie są tylko biało-czarne i to musimy wziąć pod uwagę sięgając po tą spowiedź jednej z ważniejszych kobiet z życia pruszkowskiej mafii.

Zaczynając lekturę tej książki nie ukrywam spodziewałam się wielu pikantnych szczegółów z życia żony ważniejszego mafiosa – Słowika . Nie dajcie oszukać się opisowi, a szczególnie stwierdzeniu, że „Nie ma dla niej tematów tabu.” Owszem, są, a w szczególności tematy, które mogłyby przysporzyć problemów prawnych członkom grupy przestępczej, w której kręgu się obracała pani Monika. Myślę, że ta jej relacja z życia i fakty tu przedstawione dają nam klarowny obraz funkcjonowania kobiety, która postanowiła swe życie spędzić u boku przestępcy.

Relacja przedstawia zarówno zalety jak i wady uczestnictwa w relacjach mafijnych. Z jednej strony silne więzi jakie łączą wszystkich uczestników niczym rodzinę, wspólne świętowania ważniejszych wydarzeń z życia jej członków, wyjazdy na wakacje. Z drugiej strony widać jak łatwo o stratę któregoś z bliskich, bo został np. zastrzelony. Jak ciężko czasem pogodzić się z jego odejściem i jak niesprawiedliwe podały często wyroki. Pani Monika przedstawia jak kiedyś, a jak obecnie rozgrywane są porachunki mafijne. Co zmieniło się od czasu wprowadzenia statusu tzw. „świadka koronnego”.

Spora część książki jest poświęcona małżeństwom oraz relacjom damsko-męskim w tym małym, zamkniętym świecie. Ukazuje ona dwa oblicza mężczyzn. Z jednej strony są oni brutalnymi bandziorami, a z drugiej widzimy ich jako kochających mężów i ojców, dla których rodzina to jedna z cenniejszych wartości. Oczywiście znajdziemy też damskich bokserów, mężczyzn posiadających wiele kochanek, lubujących się w hazardzie, ale głównie są to ludzie poniekąd prowadzący podwójny styl życia. Większość mężów nie porusza tematu pracy z żonami, a one nie chcąc wiedzieć skąd biorą się pieniądze na życie, a przede wszystkim starając się nie rozgniewać swoich partnerów po prostu nie zadają pytań.

Z pewnością otwierając tą powieść napotykamy na świat pełen sprzeczności. Sami musimy dokonać wyboru między tym co dobre, co jesteśmy jeszcze w stanie zaakceptować w swoim kodeksie moralności, a co kompletnie wykracza poza niego. Patrząc na to wszystko oczyma Słowikowej możemy starać się ją zrozumieć. Pozostaje nam zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie: „Co ty byś zrobiła na jej miejscu?”. Jeżeli choć chwilę się nad tym zastanawiacie zapraszam na jej relację z celi więziennej, a wtedy już będziecie znać odpowiedź. Pamiętajcie, że każdy z nas odpowiada za swoje życie, dokonuje własnych wyborów, z którymi zwykle zostajemy sami, gdy nadchodzi godzina próby.

Polecam tą książkę może nie tyle co fascynatom kryminałów, a adoratorom dobrej biografii, bo moim zdaniem książkę tą powinniśmy traktować jak spowiedź, a dzięki tej relacji z życia jesteśmy w stanie dokładnie zobrazować całe dotychczasowe życie pani Moniki.

Bonus z Instagrama:

Czy sądzicie, że taka lektura przypadłaby Wam do gustu?
Social Media:

7 thoughts on “Kącik czytelniczy: Piotr Pytlakowski „Królowa Mafii”.”

 1. Zachęcające! Gratuluję Pani Monice odwagi. Choć nie wiem czy większą odwagą była spowiedź czy przeszłe życie. Na pewną sięgnę po tę pozycję.

 2. Widziałam z tą Panią wywiad w telewizji i już wtedy wzbudziła moje zainteresowanie. Bardzo ciekawi mnie życie w związku z gangsterem, jak takie kobiety mogą funkcjonować, nie bać się o swoje życie i życie bliskich. Lektura do przeczytania.

 3. Kryminały uwielbiam, z biografiami mi jakoś nie po drodze… Opis książki wydaje się ciekawy, to takie poznanie świata mafii od podszewki. Tym bardziej, że dzieje się to na naszym, polskim podwórku. Myślę, że kiedyś przeczytam.
  Pabottyro.blogspot.com 😀

 4. Oj, chętnie bym przeczytała ! Ostatnie zdjęcie świetne ! 🙂

  http://nataliakaczmarek.blogspot.com/

 5. Hmmm… jednak książka o gangach to nie dla mnie niestety :/ Chociaż recenzja świetnie napisana raczej zrezygnuję z książki 🙂

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie 🙂
  http://czarodziejka-ksiazek.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *