Opis od wydawnictwa:
Dwie historie z dwóch różnych epok, dwie bolesne pasje, dwoje ludzi, którzy w poszukiwaniu prawdy odnajdują się w jednym obrazie, który być może skrywa coś więcej.
W roku 1934 Diego, Elisa i Martín uciekają z niespokojnej Hiszpanii i wyjeżdżają do Francji, gdzie rozpoczynają nowe życie. Elisa spełni tu swoje największe marzenie, zostanie malarką i wejdzie do magicznego świata paryskich galerii, co wraz z szaloną miłością Diega przyniesie jej pełnię szczęścia. Tymczasem na Paryż padnie cień drugiej wojny światowej i zdrada i barbarzyństwo zrujnują ich marzenia…
Siedemdziesiąt lat później Diego chce przed śmiercią uporać się z demonami przeszłości, z nadzieją, że to przywróci mu spokój sumienia. Violeta, jego wnuczka, wyruszy z dziadkiem w podróż do Asturii, jego ziemi rodzinnej, gdzie nigdy nie miał odwagi powrócić. Będzie to podróż, która sprawi, że Violeta całkowicie przebuduje swoje życie.
Amelia Noguera buduje wciągającą fabułę, opowiada o bólu, miłości, wygnaniu i pamięci dwóch różnych epok, ukazując, że namiętności ludzkie mogą przetrwać nienaruszone dziesiątki lat, niby ślady pędzla na płótnie obrazu…

Smakowita historia, tchnąca najczystszym człowieczeństwem, opowiedziana z wybornym smakiem.- Félix García Madrono, pisarz, laureat XLVI edycji nagrody za najlepszą powieść Ateneo de Sevilla
Porywająca opowieść drążąca przeszłość, by zrozumieć rany teraźniejszości. – David Conte, Universidad Carlos III

Kilka słów o autorze:
Amelia Noguera to madrycka pisarka, która po samodzielnym wydaniu w Amazonie pięciu powieści bijących rekordy pobrań została okrzyknięta fenomenem cyfrowego rynku wydawniczego. Absolwentka informatyki, po latach pracy jako analityczka, kierowniczka publikacji i tłumaczka, postanowiła nadać swemu życiu nowy sens, rozpoczęła studia humanistyczne i oddała się swej pasji: pisarstwu.  Malarka gwiazd jest jej drugą powieścią opublikowaną w wersji papierowej i pierwszą ukazującą się w Polsce.

Szczegółowe informacje o książce:
Seria: Salamandra
Przekład: Marzena Chrobak
Oprawa: zintegrowana
Tytuł oryginalny: La Pintora de Estrellas
ISBN: 978-83-7818-839-1
Wydanie: 1 (2016)
Data premiery tego wydania: 2016-08-30
Liczba stron: 464
Format: 135×215

Źródło informacji:
https://www.rebis.com.pl/pl/book-malarka-gwiazd-amelianoguera,CDHB07061.html

Moja opinia:
Bierzesz do rąk tę książkę i myślisz, że jest idealna pod względem pięknej okładki, średniej objętości, idealnej do czytania czcionki. Ujmujesz tę powieść i jak każda wrażliwa istota wiesz, że skrywa w sobie jakąś historię, a w tej książce nie jest ona jedna, jest ich wiele, a wszystkie z nich w jakimś mniejszym lub większym stopniu tworzą splot. Otwierasz ją, by nacieszyć swoje oczy, by nakarmić swoją wyobraźnię, od teraz już wiesz, że ta opowieść pozostanie z Tobą na zawsze…

Zaczynamy od pewnego incydentu, który nie jest pierwszym i ostatnim w życiu Violetty. Alvaro znów dał ponieść się emocją. Kobieta już wie, że nie może egoistycznie myśleć tylko o swoim bólu. W jej łonie rozwija się nowe życie, a na skrzywdzenie orzeszka nie może się godzić. Nie chce być osobą odpowiedzialną za skrzywdzenie niewinnej istoty. To musi się skończyć. Jedyne miejsce, które da jej chwilę wytchnienia, czas na przemyślenie sprawy i podjęcie racjonalnej decyzji znajduję się u boku jej dziadka.

Z powieścią spędziłam kilka dobrych wieczorów. Czytając ją karmiłam się historiami, w niej zawartymi i dawałam im czas na dokładne ich rozważenie i przetrawienie, bo niestety często nie były to miłe wspomnienia bohaterów. Świat jest niesprawiedliwy i na zawsze już taki pozostanie. Nie ma znaczenia czy to czasy wojny, czy pokoju, losy ludzi są podobne, zatrważające jest to, że wgłębiając się w tekst znajdujemy pewne podobieństwa.

Wyodrębniamy tu zaznaczone dokładnymi datami dwa czasy narracji. Jeden to czasy przedwojenne jak i podczas drugiej wojny  światowej, a drugi to rok 2000. Tylko niektórych bohaterów możemy spotkać w obu tych czasach. Nielicznym dane było przeżyć, a sami zdecydowali na co poświęcili swój najcenniejszy czas, jakim każdy z nas dysponuje – życie.

Parę lat temu opowiadałam na maturze o portretach kobiet w literaturze i sztuce. Sądzę, że na podstawie tej książki można idealnie przedstawić kilka postaw płci pięknej na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Opisy cech charakteru jak i wyglądu, sposobu ubierania, gestykulacji, ogólnie ujmując stylu życia są naszkicowane mocno zatemperowanym ołówkiem. Oczami wyobraźni jesteśmy w stanie wykreować je jakby żyły obok nas nie od wczoraj. Biorąc kartkę papieru i malując ich portrety mamy doskonałe opisy, by sporządzić ich portrety w najdrobniejszych szczegółach. Bardzo przypadł mi do gustu styl z jakim autorka przedstawia i kreuje swoje postacie.

Historia jak najbardziej dla kobiet, choć niezbyt przesączona romantyzmem, ale pełna najróżniejszych wątków miłosnych. Sądzę, że po poznaniu wszystkich maltretowanych kobiet w powieści jesteśmy w stanie poznać idealnie motywy ich działania. Przeżywamy z nimi każdą chwilę i już wiemy jak wygląda psychika kobiet bitych poniżanych, a godzących się na to przez długie lata. Do czego jest w stanie przywyknąć kochająca tyrana kobieta.

Jeżeli szukacie nietuzinkowych historii, przeplatanych wspomnieniami, marzeniami i tęsknotą bohaterów to ta książka jest idealna dla Was. Moje zdanie na temat tej książki już znacie. Jestem nią po prostu zafascynowana i nie chcę tu uchylać chociaż rąbka tajemnicy, by nie zepsuć Wam całej zabawy.

Bonusik z Instagrama:

Czytałyście? Może macie zamiar przeczytać? Zdradźcie mi plany czytelnicze bądź ich brak związanych z tą książką.
Social Media:

25 thoughts on “Kącik czytelniczy: Amelia Noguera „Malarka gwiazd”.”

  1. Po twojej opinii na pewno zamierzam przeczytać, chociaż przyznam, że nie słyszałam jeszcze o niej… Ale brzmi zachęcająco 🙂

  2. Po twojej opinii na pewno zamierzam przeczytać, chociaż przyznam, że nie słyszałam jeszcze o niej… Ale brzmi zachęcająco 🙂

  3. O książce nie słyszałam i choć nie do końca jest w moim typie to tak pięknie o niej napisałaś, że zapamiętam 🙂

  4. O książce nie słyszałam i choć nie do końca jest w moim typie to tak pięknie o niej napisałaś, że zapamiętam 🙂

  5. Myślę, że gdybym o niej u Ciebie nie przeczytała to w ogóle by mnie nie zainteresowała na półce w sklepie. Teraz nabrałam ochoty żeby ją przeczytać.

  6. Myślę, że gdybym o niej u Ciebie nie przeczytała to w ogóle by mnie nie zainteresowała na półce w sklepie. Teraz nabrałam ochoty żeby ją przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *