Liz Braswell „Dziewięć żyć Chloe King. Upadła”

Opis książki od wydawnictwa:
Upadła to pełna przygód i niespodzianek historia dziewczyny, która musi walczyć o życie po tym, jak odkrywa, że jest nadludzko zwinna.
Chloe King to normalna nastolatka – chodzi do szkoły, interesuje się chłopcami, kłóci się z mamą. Do czasu. W dniu swoich 16-tych urodzin dziewczyna orientuje się, że ma bardzo szczególne zdolności? Zrobi wszystko, by odkryć prawdę. Musi się spieszyć, bo jej prześladowca cały czas czai się w cieniu, żeby znów ją zabić.
Chloe ma dziewięć żyć, ale czy to wystarczy…?

Upadła to pierwsza część znanej na całym świecie trylogii.
Książka została wydana w kilku krajach i szybko stała się bestselerem.
Na jej podstawie powstał serial o tym samym tytule, który cieszy się w Polsce bardzo dużym powodzeniem.

Szczegóły:
Oprawa: miękka
Stron: 288
Format: 200×130
ISBN: 978-83-63622-14-5
Premiera: 20.03.2013
Cena detaliczna: 34.90

Źródło: http://vignette4.wikia.nocookie.net/theninelivesofchloeking/images/9/9f/9LCKtopimage.png/revision/latest?cb=20110725004823

Moja opinia:

Jesteś zwykłą szesnastolatką. Czasem wagarujesz albo zakochasz się w nieodpowiednim facecie. Dzień urodzin zamierzasz spędzić z przyjaciółmi, ale nigdy nie spodziewałabyś się, że właśnie w twoje święto twoje życie może się zakończyć lub rozpocząć na nowo. Upadek, a potem całkowite odrodzenie. Kim teraz jesteś? Nie masz pojęcia…

„Dziewięć żyć Chloe King. Upadła” to pierwsza część trylogii znanej ponoć na całym świecie. Obecnie powstaje serial telewizyjny na podstawie tej powieści. Książkę pochłonęłam w jedną noc i chętnie wezmę się za kolejne części. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, bardzo polubiłam się z główną bohaterką. Niektórzy z Was mogą stwierdzić, że jestem już nieco za stara na powieść z gatunku urban fantasy o losach szesnastolatki, która staje się magiczną istotą, ale w moim przekonaniu nigdy nie ma momentu, że jesteśmy za starzy na cokolwiek na co mamy ochotę. Masz pięćdziesiąt lat i chcesz się huśtać na placu zabaw? Proszę bardzo! Ja nie mam nic przeciwko.

Chloe King, czyli główna bohaterka to do dnia swoich urodzin to typowa nastolatka. Ma dobre oceny i dwoje najlepszych przyjaciół, z którymi spędza każdą wolną chwilę. Jej głównym celem jest posiadanie chłopaka, lecz jak go zdobyć, gdy jej nadopiekuńcza matka wyraźnie zakazuje jej jakichkolwiek kontaktów z płcią przeciwną. Dodatkowo dziewczyny z kręgu „tych popularnych” doprowadzają ją do szału. Chętnie utarłaby im nosa, lecz jak to zrobić? Może wcale nie jest tak trudne jak się wydaje, lecz skąd wziąć do tego pokłady pewności siebie?

Wszystko ulega drastycznej zmianie, gdy tylko dziewczyna przekracza magiczną liczbę szesnastego roku życia. Najpierw niemal traci życie, by odkryć w sobie niezwykłe zdolności. Następnie dziewczyna oswaja się ze swoim nowym stylem życia i zaczyna szaleć. Po co mieć jednego chłopaka jak można mieć kilku? Dlaczego jej przyjaciółka nie potrafi znaleźć czasu, gdy dziewczyna potrzebuje chwili zrozumienia? Chloe odkrywa co jest przyczyną jej ograniczonych kontaktów z chłopakami i nie może pogodzić się z myślą, że może mieć to jakikolwiek związek z jej ojcem.

Dziewczyna stara się dociec czym tak naprawdę jest i do jakiego świata należy. Okres dojrzewania i jej nowe oblicze nie ułatwiają zadania. Autorka świetnie ilustruje problemy nastolatek i kontrastujące zdolności istot magicznych. Jak one mogą wzajemnie się zespalać w tak młodym ciele? Na szczęście dziewczynie udaje się coraz lepiej upadać na cztery łapy w całym tym pokręconym świecie.

Idealny kontrast między dawnym, a nowym życiem widzimy jak dziewczyna po dniu spędzonym w szkole i pracy biega sobie sama nocą, by poczuć wiatr we włosach. Naraża się na liczne niebezpieczeństwa, z którymi o dziwo radzi sobie bardzo dobrze. Pokonuje je jedno po drugim jakby to było normalne dla dziewczyn w jej wieku. Sama nie może nadziwić się swoją siłą, sprytem i szybkością. Czym się stała? Jakie życie powinna teraz prowadzić?

Pierwsza część pozostawia niedosyt. Wiele kwestii nie zostaje w niej wyjaśnionych. Czytelnik może zostać zaintrygowany pewnymi zdarzeniami i z chęcią sięgnąć po kolejny tom. Pocieszające się to, że seria została już w całości wydana i nie musimy czekać na kolejne części.  Głównie polecam tą niewymagającą dużego zaangażowania w lekturę nastolatkom, ale również osobom, które szukają lekkiej, lecz ciekawej powieści na jeden wieczór. Powieść jest napisana lekkim językiem, a dynamiczna akcja sprawia, że zanim się oglądniecie będzie koniec części pierwszej. Ja zdecydowanie mam w planach lekturę drugiego tomu, bo jestem ciekawa dalszych losów Chloe.

Bonus z Instagrama:

Czytaliście? Lubicie taki gatunek literacki?
Social Media:

26 thoughts on “Kącik czytelniczy: Liz Braswell „Dziewięć żyć Chloe King. Upadła””

 1. Kiedyś bardzo lubiłam tego książki, ale obecnie raczej bym po nią nie sięgnęła. Fascynacje nadludzkimi zdolnościami, wampirami, zmiennokształtnymi i magią oraz podobnymi tematami niestety już mi minęła.

 2. Kiedyś bardzo lubiłam tego książki, ale obecnie raczej bym po nią nie sięgnęła. Fascynacje nadludzkimi zdolnościami, wampirami, zmiennokształtnymi i magią oraz podobnymi tematami niestety już mi minęła.

 3. Chociaż uwielbiam literaurę dla nastolatków, to jednak wolę jak nie splata się z fantastyką (wampiry średnio mnie kręcą). Niemniej, dzięki za ciekawą recenzję 🙂

 4. Chociaż uwielbiam literaurę dla nastolatków, to jednak wolę jak nie splata się z fantastyką (wampiry średnio mnie kręcą). Niemniej, dzięki za ciekawą recenzję 🙂

 5. Dość niedawno czytałam tę powieść i strasznie mi się nie podobała. Nie dość, że trójkąt miłosny był strasznie infantylny, to całość była dość przewidywalna i pozostawiła wiele otwartych wątków. Podejrzewam, że gdybym była młodsza, ta pozycja o wiele bardziej przypadłaby mi do gustu, ale teraz mocno się zawiodłam.

  Books by Geek Girl

 6. Dość niedawno czytałam tę powieść i strasznie mi się nie podobała. Nie dość, że trójkąt miłosny był strasznie infantylny, to całość była dość przewidywalna i pozostawiła wiele otwartych wątków. Podejrzewam, że gdybym była młodsza, ta pozycja o wiele bardziej przypadłaby mi do gustu, ale teraz mocno się zawiodłam.

  Books by Geek Girl

 7. Oglądałam serial i bardzo mi się podobał, szkoda tylko, że nie został kontynuowany :/ Jednak książka wygląda również ciekawie, a w zasadzie seria, która chętnie bym kiedyś przeczytała, ale nie wiem czy w tym życiu starczy mi czasu 😀

 8. Oglądałam serial i bardzo mi się podobał, szkoda tylko, że nie został kontynuowany :/ Jednak książka wygląda również ciekawie, a w zasadzie seria, która chętnie bym kiedyś przeczytała, ale nie wiem czy w tym życiu starczy mi czasu 😀

 9. Najbardziej zirytowało mnie, że przerwali całkiem porządny serial – tj oczywiście nie była to jakaś super produkcja, ale miło się go oglądało. Cóż… pozostają książki.

 10. Najbardziej zirytowało mnie, że przerwali całkiem porządny serial – tj oczywiście nie była to jakaś super produkcja, ale miło się go oglądało. Cóż… pozostają książki.

 11. Książka mnie zaintrygowała. Historia ma chyba to coś w sobie:)

  _____________________________
  http://bit.ly/2evt5D1

 12. Książka mnie zaintrygowała. Historia ma chyba to coś w sobie:)

  _____________________________
  http://bit.ly/2evt5D1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *