Adrianna Trzepiota „Sekretna zima Jaśminy”.

Opis od wydawnictwa:
OPOWIEŚĆ, W KTÓREJ PŁATKI ŚNIEGU SĄ TŁEM DLA OGROMNEJ KOBIECEJ SIŁY I PRZENIKLIWEJ INTUICJI

Sekretna zima Jaśminy to przeniesiony na stronice powieści czar urokliwych, przykrytych zimowym puchem, mazurskich zakątków. Tytułowa Jaśmina to kobieta o podwójnej naturze. Obdarzona niezwykłą intuicją bohaterka od zawsze czuje, że mieszka w niej duch tajemniczej Wilczycy. Dzięki swoim umiejętnościom Jaśmina widzi i słyszy więcej niż zwykli ludzie, co pozwala jej podążać drogą dyktowaną przez serce.
Ta świąteczna opowieść zaczyna się w chwili, kiedy Jaśmina znajduje się na zakręcie życia, w którym nic nie układa się po jej myśli. Nie radzi sobie z mężem, własnymi emocjami i trudnymi konsekwencjami wyborów podjętych w przeszłości. Wkrótce wyrusza na spotkanie z charyzmatyczną szeptuchą do podlaskiej wsi, gdzie liczy na pomoc w rozwiązaniu swoich problemów.
Na miejscu zanurza się w magiczny świat ludowych rytuałów, które przynoszą jej ukojenie i nadzieję. Pewniejsza i bogatsza w pozazmysłowe doświadczenia wyrusza ku nieuniknionej konfrontacji z rzeczywistością. Aby odnaleźć spokój, którego tak bardzo pragnie, Jaśmina będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze śnieżycą, ale i demonami przeszłości. Na jej drodze niespodziewanie pojawi się tajemniczy leśniczy Bojan, który pod maską oziębłości skrywa przejmującą historię. Między dwojgiem zranionych ludzi narodzi się magiczna nić porozumienia.
Mimo zimowej zawieruchy coraz bardziej zagubiona Jaśmina rozpaczliwie usiłuje poukładać życie na nowo. Nadzieja przyjdzie do niej w Wigilijną Noc, kiedy pod mazurskim roziskrzonym niebem Jaśmina odnajduje wreszcie klucz do prawdy ukrytej w najgłębszych zakamarkach jej serca.

Wspaniała i klimatyczna opowieść przywołująca świąteczną atmosferę i pokazująca, że na szczęście nigdy nie jest za późno.

Szczegóły:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Autor: Adrianna Trzepiota
Podtytuł: Mazurska opowieść pewnej wilczycy
ISBN: 978-83-65506-95-5
Rok wydania: 2016
Format: 13.5 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 296

Źródło: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/sekretna-zima-jasminy/

Moja opinia:

Jaką masz wewnętrzną siłę?

Moje pierwsze spotkanie z  twórczością Adrianny Trzepioty. Nie miałam okazji przeczytać „Zwilczonej”, ale zdecydowanie postaram się nadrobić tę lekturę w przyszłości. Po „Świątecznej kafejce” kolejna książka, która zabierze nas w podobne klimaty jak te towarzyszące nam obecnie za oknem. Mróz, śnieg i magia Mazur pozwolą na chwilę zapomnienia. Lektura poleca się z kubkiem gorącej kawy, ciepłym kocem, a i najlepiej zapachem pieczonej szarlotki. Tak, zdecydowanie bez intensywnych doznań aromatycznych czytanie nie będzie aż tak przyjemne. Ja część tego rytuału spędziłam w rodzinnym domu, gdzie wszelkie świąteczne aromaty mnie otaczały, następnie moja przygoda przedłużyła się na dawno nieodwiedzany pociąg, gdzie ciepło sprzyjało bardziej spaniu niż czytaniu, ale czego nie robi się z czystej, ludzkiej ciekawości co będzie dalej? Kończyłam tę fascynującą podróż w serce polskich Mazur w pracy, gdzie aromat świeżo mielonej kawy mnie nie opuszcza. Jeśli wiemy już, jak powinniśmy zająć się tą powieścią to teraz pytanie dlaczego w ogóle mamy się nią zainteresować?

Jaśmina to nieidealna żona, matka i nauczycielka. Znacie to skądś? Ludzie idealni nie istnieją, przynajmniej nie w tym wszechświecie, a jeśli jakiś narcystyczny człowiek twierdzi jednak, że taki jest, to już na wstępie wiemy, że ma niemałe mniemanie o sobie, więc perfekcją i taktem to on jednak nie grzeszy. Główna bohaterka jak każda z nas popełniła i wciąż popełnia wiele błędów, z których konsekwentnie wyciąga wnioski i stara się o to, by dojść do duchowej harmonii. Nie jest jej jednak łatwo, zresztą same to wiemy z naszych codziennych zmagań. Problemy w małżeństwie, dawny kochanek, praca, na której nie potrafi się skupić, a tym jakże niesprzyjającym nastroju kobieta musi dokończyć swoją romantyczną powieść. Jak tu normalnie żyć?

Po jednej kłótni z mężem Jaśmina postanawia zabrać swą ukochaną córkę i wyjechać na jakiś czas z domu. Udaje się do przepełnionego magicznymi zapachami domu szeptuchy. W tym sprzyjającym otoczeniu rozmawia ze swą wewnętrzną Wilczycą i podejmuję liczne, trudne decyzje. Ciężko postawić nam na szali dwie racje, które niemalże się równoważą. Jak można wybrać między szczęściem własnej osoby a rodziną? Przyznacie mi rację, że to jeden z najtrudniejszych wyborów, z którym musi zmagać się kobieta żyjąca w nieszczęśliwym małżeństwie. Czy rozsądek wygra z sercem i wewnętrznym pragnieniem ucieczki?

Mistycyzm, magia, motyw wilków – wszystko to nadaje niepowtarzalnego charakteru tej powieści. Nigdy nie byłam na Mazurach, ale po opisach autorki chętnie wybrałabym się w te regiony Polski. Jednak nie w sezonie, gdzie pełno turystów, lecz właśnie zimą. Ta pora roku wnioskując z tekstu, wygląda tam bardzo malowniczo. Jaśmina dodatkowo podsyca atmosferę, wkładając w każdy z opisów swoje ciepłe odczucia na temat tego miejsca. Dla niej jest o miejsce idealne do życia. Natura jest dla niej bardzo ważna. My, ludzie żyjący w mieście, którzy ciągle toczymy wyścig ze światem, nie jesteśmy w stanie docenić tych prostych, pięknych rzeczy. Często tłumaczymy to brakiem czasu, ale czy tylko to jest powodem?

Powieść typowo kobieca. Nie sądzę, by przypadła do gustu mężczyznom. Motyw problemów małżeńskich, zdrady w przeszłości, macierzyństwa oraz mój ulubiony, czyli mistycyzmu. Jeśli potrzebujecie do pracy książkę z wątkiem wilków w tle, również polecam, bo znajdziecie w niej mnóstwo legend i podań na temat tych czworonożnych zwierząt. Fragmenty te sprawiały mi wiele radości podczas lektury, nawet nie wiedziałam, że jest aż tak wiele podań traktujących na temat tych dzikich, tajemniczych psów. Całość oceniam jak najbardziej na plus, a jeśli znalazłaś intrygujące Cię tematy, to już wiesz, że książka z pewnością jest dla Ciebie.

Jak podoba się Wam opis książki?

Książka przeczytana w ramach wyzwania  52 książki (2/52).
Social Media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *